Ana Sayfa » Google Ads » Google Ads Giriş ve Temel Bilgiler

Google Ads Giriş ve Temel Bilgiler

Yazar: Mesut Demirbas
Google Ads Eğitimi

Google Ads ile reklamlarda başarılı olabilmek, rakipleri geride bırakabilmek, daha az bütçe ile daha fazla sonuca ulaşabilmek için Google Ads nedir, Google Ads nasıl çalışır ve reklam türleri hakkında tam bilgiye sahip olmanız gerekir. Dolayısıyla öncelikle Google Ads Nedir sorusuna cevap verelim.

Reklamlara Gitmeden Önce:

Lütfen reklam veren işletmeler bu paragrafı daha dikkatli okusun. Dijital platformlarda reklam vermeden önce dikkat etmeniz ve yapmanız gereken hususlar var.

İlk yapmanız gereken rakip analizidir. Rakiplerinizin reklam stratejileri sizin reklamlarınız için ayna görevi görür. Onlardan esinlenerek reklamlarınızı geliştirin. Rakiplerinizi iyi analiz edemezseniz daha fazla para harcar daha az verim alırsınız.

Reklam hedefiniz web sitenize trafik çekmek ise şu sorulara yanıt arayarak çözüm üretin:

  • Web siteniz Google tarafından güvenli olarak işaretlenmiş mi.(SSL sertifikanız var mı ?)
  • Yayınladığınız reklamlarda  lütfen ama lütfen ana sayfanıza link vermeyin
  • Web sitenizi ücretsiz test araçları ile test edin. Sayfanız 3 sn üzeri açılıyorsa hiç reklamlara gitmeyin.
  • Mobil cihazlarda web siteniz nasıl görünüyor, kontrol edin.
  • Reklam metni ve açıklamalarıyla uyumlu bir açılış sayfasına yönlendirme yapın. Bu da şu demek değil “reklam metninde kullandığınız ve hedeflediğiniz anahtar kelimeleri açılış sayfasında çok kullanmak”. Açılış sayfanız reklamınıza göre özel olsun. Başka bilgilere yer vermeyin. Hızlı açıldığından emin olun. Böylece açılış sayfası kalite puanınız artar, rakiplerinizden daha az ödeyerek daha fazla verim alırsınız.
  • Eğer bir formunuz varsa dönüşüm takibi için teşekkürler sayfası oluşturun.

Bütçenizi doğru planladığınızdan emin olun. Özellikle siz planlamadıysanız hızlandırılmış bütçe seçmediğinizden emin olun. Eğer telefon araması ile iş yapıyorsanız reklamınızın gece yayınlanması işinize yaramaz.Dolayısıyla reklam zaman planlamasını iyi organize edin. Büyük e-ticaret web sitelerinin dahi yaptığı büyük hata satışı biten ürünün hala reklamlarının yayınlanıyor olmasıdır. Şunu unutmayın! Google Ads tüm reklam verenler için en düşük bütçe ile en yüksek verim alınması için kurulmuş güçlü bir sistemdir. Ve sürekli gelişmektedir. Siz öncelikle ürün veya hizmetinizi sergilediğiniz alanı iyileştirmeli, test etmeli, ondan sonra reklam yayınlamaya başlamalısınız.

Google Ads Nedir ?

Google Ads ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşterilere doğru zamanda ve satın almaya hazır olduklarında göstermek üzerine kurulmuş çevrimiçi reklamcılık platformudur. Bir başka tanımla ürün ve hizmetlerinizi Google aramalarda, Google Haritalar’da, mobil uygulamalarda, Youtube, Gmail ve diğer iş ortağı web sitelerinde pazarlamak için kullanabileceğiniz güçlü bir çevrimiçi dijital reklamcılık programıdır.

Google Ads Nasıl Çalışır ?

Google Ads hesabınız üzerinden kampanya ve reklamlarınızı oluşturursunuz. Hedef kitlenizi belirler, reklamların görüntülenmesini istediğiniz mecraları seçersiniz. Bütçenizi belirler hesabınız için ön ödeme yaparsınız. Reklamlarınızın görüntülenmesini istediğiniz zamanları seçerek reklamlarınızı yayınlamaya başlarsınız. Google Ads reklamlarınızı potansiyel müşterilere göstermeye başlar. Google Ads reklamlarınız yayınlandıkça size reklamlarınız için iyileştirme önerilerinde de bulunur.

Google Ads Reklam Modelleri:

Google Arama Ağı Reklamları:

Google arama motoru hizmeti üzerinden gerçekleşen reklamlardır. Kullanıcıların arama yaptıklarına anahtar kelimeler için oluşturulur. Burada amaç belirlenen anahtar kelimeler için potansiyel müşterilerin karşısına arama sonuçlarında ilk sayfada en üst sıralarda çıkmaktır. Reklamlarınız arama sonuçları sayfasında en üstte, en altta ya da sağda görüntülenebilir. Reklamınızın konumu sistem tarafından otomatik olarak belirlenerek sürekli değişkenlik gösterebilir. Anahtar kelimeler bir açık artırma sistemindedir. Reklam verenlerin verdikleri tekliflere göre, kalite puanı, ilgili açılış sayfası gibi birçok metrik taranarak reklam konumunuz belirlenir. Sistemin en güzel özelliği ise kullanıcılar reklamlarınıza tıklandığında ödeme yaparsınız.

Google Görüntülü Reklam Ağı Reklamları:

Reklamlarınızın metin tabanından çıkarak hayat bulduğu reklam modelidir. Şöyleki animasyonlu reklamlar, interaktif uygulamalar oluşturarak reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Tabi ki görüntülü reklam ağında zengin metin tabanlı reklamlarda yayınlamakta özgürsünüz. Bu reklam modelindeki en büyük özgürlük bence Google arama motoru üzerindeki sınırlamalardan kurtularak reklamlarımızın tüm mecralarda gösteriliyor olmasıdır. Şöyleki reklamlarınız Google iş ortağı olan tüm internet sitelerinde, Youtube üzerinde (video reklam değil), mobil uygulamalarda ve Gmail hizmetleri üzerinde gösterilir. Özetle reklamlarınız tüm internet genelinde yayınlandır.

Google Video Reklamları:

Kullanıcılara Youtube platformunda video izlerken veya gezinirken ve video reklamları etkinleştirmiş Google iş ortakları üzerinde gösterilen video reklamlardır. İnternet kullanıcılarının video içerik tüketiminin inanılmaz arttığı günümüzde video reklamlar ürün, hizmet veya markanızı pazarlamak için en iyi reklam modelidir. Video reklamlar ile web sitenize trafik sağlayabilir, ürün veya hizmetlerinizi pazarlayabilir, marka bilinirliğinizi arttırabilir veya Youtube kanalınız ve videolarınız için izleyici çekebilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamları:

Ürün ve hizmetlerinizi mağaza adınızla birlikte fotoğrafını, fiyatını, başlık, açıklamaları ve diğer bilgileri ile birlikte sergilemek için alışveriş reklamlarını kullanabilirsiniz. Böylece potansiyel müşteriler reklamınıza tıklamadan önce ürün veya hizmetle ilgili ön bilgiye sahip olur. Bu reklam modelini kullanabilmek için Google Ads ile birlikte bir Google Merchant Center üyeliğiniz de olması gerektiğini bilmenizde fayda var. Yine bu reklam modelinde de kullanıcı reklamınıza tıkladığında reklamınız ücretlendirilir.

Evrensel Uygulama Reklamları:

Bu reklam türü Android veya IOS platformu üzerindeki bir uygulamanın tanıtımı ve pazarlanması için kullanılır. Reklamlarınız video şeklinde olacağı gibi, zengin metin içerikli, ilgi çekici bir görsel de olabilir. Çoğu zaman bu işlemi Google Ads tüm platformlar için otomatik oluşturur. Yani siz uygulamanızla ilgili bilgileri Google Ads sihirbazına girersiniz, Google Ads’ te uygulamanız için otomatik reklamlar üretir. Reklamlarınız Google Play, Google Arama Ağı, Google iş ortakları web sitelerinde, Youtube, AdMob ve bir çok ortak yayıncı platformlarda yayınlanır.

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku