Ana Sayfa » Satranç » Satranç Tahtası

Satranç Tahtası

Yazar: Mesut Demirbas
Satranç Eğitimi Satranç Tahtası İle Tanışıyoruz

Satranç tahtası üzerinde yan yana sekiz ayrı kareden oluşan sekiz ayrı yatay sıra vardır. Ayrıca dikeyde de sekiz ayrı kareden oluşan sekiz ayrı dikey sıra vardır. Sonuç olarak tahtamız toplam 64 kareden oluşur. Bu karelerden açık renk olan kareler beyaz, koyu renk olan kareler ise siyah olarak tanımlanır.

Satranç Tahtası Yataydaki Kareler
Yataydaki Kareler
Satranç Tahtası Dikeydeki Kareler
Dikeydeki Kareler

Satranç tahtası üzerinde yatayda karelerin hemen altında harfler vardır. Dikey tarafında ise numaralar vardır. Tüm bu harf ve numaraların sebebi ise her karenin bir adının olmasıdır. Örnekte görüldüğü üzere b harfinin bulunduğu dikey sıra ile 2 sayısının bulunduğu yatay sıranın birleştiği yerdeki karenin adı b2 karesidir.

b2 Karesi
Tahta Üzerindeki b2 Karesi

Satranç tahtası üzerindeki tüm karelerdeki sayılar ve harflerle birlikte oyundaki tüm hamlelerin yazılmasına notasyon denilir. Notasyon yazılması için notayson kağıdı kullanılır. Eğer bilgisayar ortamında online olarak oynuyorsanız notasyon otomatik olarak tutulur. Notasyon oyununuzun kaydedilmiş halidir.

Satranç oynamaya başlamadan önce satranç tahtasını her iki oyuncunun da sağ tarafında, açık yani beyaz kare olacak şekilde yerleştirdikten sonra oyuna başlayabiliriz. Ayrıca satranç oyununda ilk hamleyi beyaz taşlar hangi oyuncuda ise o yapar.

Satranç Tahtası Doğru Yerleşim Şekli
Satranç Tahtası Doğru Yerleşim Şekli

Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz

Satranç tahtasını tanıdığımıza göre şimdi taşları tek tek tanıyarak taşların dizilimini yapabiliriz. İlk olarak satranç taşlarından kale ile derslerimize devam ediyoruz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku