Ana Sayfa » Satranç » Satrançta At Nasıl Gider

Satrançta At Nasıl Gider

Yazar: Mesut Demirbas
Satranç Taşları At Nasıl Gider

Satrançta At

Satrançta at nasıl gider, puanı, hareket ve özellikleri nelerdir, adım adım öğrenmeye hemen başlayalım.Satrançta 2 adet siyah ve 2 adet beyaz olmak üzere toplam 4 adet at vardır. Atlar her oyuncuya ikişer adet verilir. Atlar köşelerde duran her bir kalenin hemen yanına yerleştirilir.

Satranç Taşları At Görseli
Satranç Taşları At Görseli
At Satranç Tahtasına Yerleşimi
At Satranç Tahtasına Yerleşimi

Satrançta At Nasıl Gider

Şimdi satrançta at nasıl gider detaylarına bakalım. Atların hareketleri tıpkı bir L harfi şeklindedir. At iki kare düz gider ve ondan sonra sağa ya da sola veya ileri ya da geri bir kare daha düz giderek hareketini tamamlar. At sekiz ayrı kareye gidebilme kabiliyetine sahiptir. Atı diğer taşlardan ayıran en büyük özelliği tıpkı bir at gibi zıplayarak diğer taşların üzerinden atlayabilmesidir. Atın hareketini tamamladığı karede rakip taş varsa o taşı yer ve o kareye yerleşir, eğer kendi renginden taş varsa kendi taşını yiyemeceğinden dolayı o kareye de gidemez. At üzerinden atladığı taşları yiyemez. Eğer atınız siyah karede ise hareketini beyaz kareye tamamlar. Tam tersinde ise yani beyaz karede ise hareketini siyah karede tamamlar. Atın bu kadar çok hareket kabiliyetinin olması ve taşların da üzerinden atlayabilir olması satrancı daha zevkli hale getirir.

Atın Hareketleri
Atın Hareketleri

Satrançta at nasıl gider , hareket ve özellikleri nelerdir öğrendik. Satrançta her taşın önem derecesi ve güçlerine göre puanı vardır. Bir taşın ne kadar puanı varsa o kadar önemli ve güçlüdür. Puan sayısının oyuna direkt etkisi yoktur. Ama oyuncunun o taşın ne kadar değerli olduğunu bilmesi için bu sayı önemlidir. Satranç oyununda atın tam üç puanı vardır. At için özel hazırladığımız “Rehber Kartı” aşağıdaki görsele tıklayarak indirip yazıcıdan çıktı alarak kullanabilirsiniz. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Satranç Taş Puanları At
Satranç Taş Puanları At
Satranç Taşları At Rehber Kartı
Satranç Taşları At Rehber Kartı

Satranç derslerimizde at nasıl gider ve özellikleri nelerdir öğrendik. Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz. Sıradaki dersimizde ise her yöne çapraz gidebilme özelliğine sahip fil var.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku