Ana Sayfa » Satranç » Satrançta Fil Nasıl Gider

Satrançta Fil Nasıl Gider

Yazar: Mesut Demirbas
Satranç Taşları Fil Nasıl Gider

Satrançta fil nasıl gider, puanı, hareket ve özellikleri nelerdir, adım adım öğrenmeye hemen başlayalım. Satrançta 2 adet siyah ve 2 adet beyaz olmak üzere toplam 4 adet fil vardır. Filler her oyuncuya ikişer adet verilir. Satranç tahtasında en köşe karelere kaleler, kalelerin yanına atlar, atlarında hemen yanına filler yerleştirilir.

Satranç Taşları Fil Görseli
Satranç Taşlar Fil Görseli
Satranç Taşları Fil Yerleşimi
Satranç Taşları Fil Yerleşimi

Şimdi satrançta fil nasıl gider ve özellikleri nelerdir öğrenelim. Filler önünde engel olmadığı sürece çapraz yönlere istedikleri kadar hareket edebilirler. Filler düz asla hareket edemezler. Filin hareket yolunda önüne kendi renginden bir taş çıkarsa, o taşın önündeki boş kareye kadar gider ve orada kalır. Eğer rakip bir taş önüne çıkarsa, rakip taşı yiyerek, rakip taşın karesine yerleşir. Oyuna siyah karede başlayan fil oyun boyunca siyah karede yer alır. Oyuna beyaz karede başlayan fil ise oyun boyunca beyaz karede yer alır.

Satrançta Fil Nasıl Gider
Fil Nasıl Hareket Eder
Fil Nasıl Gider. Fil Hangi Yönlere Gidemez
Fil Hangi Yönlere Gidemez

Satrançta fil nasıl gider , hareket ve özellikleri nelerdir öğrendik. Satrançta her taşın önem derecesi ve güçlerine göre puanı vardır. Bir taşın ne kadar puanı varsa o kadar önemli ve güçlüdür. Puan sayısının oyuna direkt etkisi yoktur. Ama oyuncunun o taşın ne kadar değerli olduğunu bilmesi için bu sayı önemlidir. Satranç oyununda at için özel hazırladığımız “Rehber Kartı” aşağıdaki görsele tıklayarak indirip yazıcıdan çıktı alarak kullanabilirsiniz. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Satranç Taş Puanları Fil
Satranç Taş Puanları Fil
Satranç Taşları Fil Rehber Kartı
Satranç Taşları Fil Rehber Kartı

Bu dersimizde fil nasıl gider tüm detaylarıyla öğrendik. Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz. Sıradaki dersimizde ise satranç taşları arasında her yöne yatay, dikey ve çapraz önünde engel olmadığı sürece istediği kadar gidebilen vezir var.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku