Ana Sayfa » Satranç » Satrançta Kale Nasıl Gider

Satrançta Kale Nasıl Gider

Yazar: Mesut Demirbas
Satranç Taşları Kale Nasıl Gider

Satrançta kale nasıl gider, puanı, hareket ve özellikleri nelerdir, adım adım öğrenmeye hemen başlayalım. Satrançta 2 adet siyah ve 2 adet beyaz olmak üzere toplam 4 adet kale vardır. Kale her oyuncuya ikişer adet verilir. Kaleler satranç tahtası üzerinde köşelere, yani sağ ve sol en baştaki köşe karelere yerleştirilir.

Satranç Taşları Kale Görseli
Satranç Taşları Kale Görseli
Satranç Tahtasına Kale Yerleşimi
Satranç Tahtasına Kale Yerleşimi

Şimdi satrançta kale nasıl gider detaylarına bakalım. Kale ileri geri veya sağa sola önünde taş olmadığı sürece istedikleri kadar düz gidebilirler. Kaleler çapraz asla hareket edemezler. Görsel üzerinde kırmızı oklarla işaretlenmiş yönlere gidemezler. Kalenin hareket yolunda önüne kendi renginden bir taş çıkarsa, o taşın önündeki boş kareye kadar gider ve orada kalır. Rakip bir taş önüne çıkarsa, rakip taşı yiyerek, rakip taşın karesine yerleşir.

Kale Nasıl Gider
Kale Nasıl Gider
Kale Nasıl Gider. Kale Hangi Yönlere Gidemez
Hangi Yönlere Gidemez

Satrançta kale nasıl gider, hareket ve özellikleri nelerdir öğrendik. Satrançta her taşın önem derecesi ve güçlerine göre puanı vardır. Bir taşın ne kadar puanı varsa o kadar önemli ve güçlüdür. Puan sayısının oyuna direkt etkisi yoktur. Ama oyuncunun o taşın ne kadar değerli olduğunu bilmesi için puan sayısı önemlidir. Kalenin tam beş puanı vardır. Kale için özel hazırladığımız “Rehber Kartı” aşağıdaki görsele tıklayarak indirip yazıcıdan çıktı alarak kullanabilirsiniz. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Satranç Taş Puanları Kale
Satranç Taş Puanları Kale
Satranç Taşları Rehber Kartı
Satranç Taşları Kale Rehber Kartı

Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz.

Sıradaki dersimizde ise satranç taşları arasından her taşın üzerinden atlama özelliğine sahip tek taş olan at var.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku