Ana Sayfa » Satranç » Satrançta Piyon Nasıl Gider

Satrançta Piyon Nasıl Gider

Yazar: Mesut Demirbas
Satrançta Piyon Nasıl Gider: Piyon Nasıl Yer. Piyon Ne Demek

Piyon Satranç Tahtasına Yerleşimi

Satrançta piyon nasıl gider ve yer, ne demek, puanı, hareket ve özellikleri nelerdir, adım adım öğrenmeye hemen başlayalım. Satrançta 8 adet siyah ve 8 adet beyaz olmak üzere toplam 16 adet piyon vardır. Piyon her oyuncuya 8 adet verilir. Piyonlarımızı satranç tahtasında yatayda 2.sıraya yan yana asker gibi dizeriz.

Satranç Taşları Piyon Görseli
Satranç Taşları Piyon Görseli
Satranç Taşları Piyon Yerleşimi
Satranç Taşları Piyon Yerleşimi

Piyon Ne Demek

Piyon satrançta sayıca en fazla olan ama puan olarak ta en düşük puana sahip taştır. Satranç oyununda bir orduyu yönettiğinizi düşünürseniz piyonun anlamı en öndeki askerler olarak düşünebiliriz. Piyon ne demek sözlük anlamı da hemen hemen satranç için yaptığımız tanıma benzer özellik taşır. Piyon kolayca yönetilebilen ve yönlendirilebilen demektir.

Piyon Ne Demek
Piyon Ne Demek: Görsel
Piyon Ne Demek: Tahtadaki Konumu
Piyon Ne Demek: Tahtadaki Konumu

Satrançta Piyon Nasıl Gider

Şimdi satrançta piyon nasıl gider, hareket ve özellikleri nelerdir detayları ile öğrenelim. Piyon satranç tahtasında başlangıç noktasında ise yani ilk kez hamle yapacaksa, istenirse düz iki kare ileri gidebilir. Bunun dışında piyon düz ve bir kare ileri gider. Yani piyon başlangıç noktasında ve ilk hamlesini yapacaksa mutlaka iki kare düz ileri hareket etmek zorunda değildir. İstenirse tek kare de ileri gidebilir. Ama ilk hamlesini yaptıktan sonra tek kare düz ileri gitmek zorundadır.

Piyon Nasıl Gider: Düz Bir Kare Gider
Piyon Nasıl Gider: Düz Bir Kare Gider
Piyon Nasıl Gider: Düz İki Kare Gider
Piyon Nasıl Gider: Düz İki Kare Gider

Piyon Nasıl Yer

Satrançta piyon nasıl yer çok karıştırılan bir durumdur. Çünkü piyonun hareket yolunda önüne kendi renginden bir taş veya rakip taş çıksa bile hareket edemez. Ayrıca piyon geri veya sağ ve sol tarafa da hareket edemez. Peki piyon nasıl taş yiyecek ? Piyon sadece ileri çaprazında rakip bir taş varsa çapraz ileri yönde tek kare hareket ederek rakip taşı yer ve rakip taşın karesine yerleşir. Satrançta piyon nasıl yer biraz daha pekiştirmek istiyorsanız yazının sonundaki videoyu izleyebilirsiniz.

Piyon Nasıl Yer: Gidemediği Yönler
Piyon Nasıl Yer: Gidemediği Yönler
Piyon Nasıl Yer: Taş Yediği Yönler
Piyon Nasıl Yer: Taş Yediği Yönler

Satrançta Piyon Nasıl Gider: Terfi Etme

Piyon en değersiz taş olarak bilinir ama onu diğer taşlardan ayıran süper bir gücü vardır. Piyon tahtanın karşı tarafına geçtiğinde terfi alır. Aşağıdaki görselde kırmızı ile işaretli alandaki herhangi bir kareye ulaştığı an piyon bırakılarak yerine başka taş alınır. Yani piyonu bırakıp yerine istediğiniz bir taşı alabilirsiniz. Bu taş genelde Vezir olur. Bu işleme piyon terfisi denir.

Piyon Nasıl Terfi Eder
Piyon Nasıl Terfi Eder

Satrançta piyon nasıl gider ve yer, hareket ve özellikleri nelerdir ve piyon ne demek öğrendik. Satrançta her taşın önem derecesi ve güçlerine göre puanı vardır. Bir taşın ne kadar puanı varsa o kadar önemli ve güçlüdür. Puan sayısının oyuna direkt etkisi yoktur. Ama oyuncunun o taşın ne kadar değerli olduğunu bilmesi için bu sayı önemlidir. Satranç oyununda Piyon ise bir puan sahiptir. Piyon için özel hazırladığımız “Rehber Kartı” aşağıdaki görsele tıklayarak indirip yazıcıdan çıktı alarak kullanabilirsiniz. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Satranç Taş Puanları Piyon
Satranç Taş Puanları Piyon
Satranç Taşları Piyon Rehber Kartı
Satranç Taşları Piyon Rehber Kartı

Bu dersimizde piyon nasıl gider, hareketleri ve piyon terfisi nedir öğrendik. Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz. Sıradaki dersimizde ise satranç oyunununu sonuca götüren şahı tehdit etmek yani şah çekmek var.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku