Ana Sayfa » Satranç » Satrançta Şah Nasıl Gider

Satrançta Şah Nasıl Gider

Yazar: Mesut Demirbas
Satranç Taşları Şah Nasıl Gider

Şah Satranç Tahtasına Yerleşimi

Satrançta şah nasıl gider, şah şahı yer mi, puanı, hareket ve yerleşimini adım adım öğrenmeye hemen başlayalım. Satrançta 1 adet siyah ve 1 adet beyaz olmak üzere toplam 2 adet şah vardır. Her oyuncu sadece 1 adet şaha sahiptir. Şahınızı çok iyi koruyun! Çünkü şah satranç oyunun şüphesiz en değerli taşıdır. Oyunu kaybetmek veya kazanmak bu taşa bağlıdır. Sırasıyla taşların satranç tahtasına nasıl yerleştirildiğini hatırlayarak şu ana kadar öğrendiklerimizi de pekiştirmiş olalım. Satranç tahtasında en köşe karelere kaleler, kalelerin yanına atlar, atlarında hemen yanına filler yerleştirilir. Beyaz vezir filin yanındaki beyaz kareye, siyah vezir ise filin yanındaki siyah kareye yerleştirilir. Şah ise son kalan boş kareye yani vezirin hemen yanındaki boş kareye yerleştirilir. Şimdi de şah nasıl gider ve nasıl yaş yer tüm detaylarıyla öğrenelim.

Satranç Taşları Şah Görseli
Satranç Taşları Şah Görseli
Satranç Taşları Şah Yerleşimi
Satranç Taşları Şah Yerleşimi

Satrançta Şah Nasıl Gider

Şimdi de satrançta şah nasıl gider ve nasıl taş yer tüm detaylarıyla öğrenelim.Şah her yöne yatay, dikey ve çapraz yönlerde önünde taş olmadığı sürece sadece bir kare kadar gidebilir. Şahın hareket yolunda önüne kendi renginden bir taş çıkarsa , kendi taşını yiyemeyeceğinden dolayı hareket edemez. Eğer rakip bir taş önüne çıkarsa, rakip taşı yiyerek, rakip taşın karesine yerleşir. Şah başka bir taşın şahı yiyebileceği bir kareye gidemez. Dolayısıyla şah satranç oyununda yenilemeyen tek taştır. Ayrıca oyun boyunca iki şah yan yana gelemez.

Şah Nasıl Gider. Şah Hangi Yönlere Hareket Eder.
Şah Nasıl Gider

Satrançta şah nasıl gider , hareket ve özellikleri nelerdir öğrendik. Satrançta her taşın önem derecesi ve güçlerine göre puanı vardır. Bir taşın ne kadar puanı varsa o kadar önemli ve güçlüdür. Puan sayısının oyuna direkt etkisi yoktur. Ama oyuncunun o taşın ne kadar değerli olduğunu bilmesi için bu sayı çok önemlidir. Satranç oyununda Şah sonsuz puana sahiptir. Yani şah paha biçilemez bir taştır. Şahınızı iyi koruyun. Kale için özel hazırladığımız “Rehber Kartı” aşağıdaki görsele tıklayarak indirip yazıcıdan çıktı alarak kullanabilirsiniz. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Satranç Taş Puanları Şah
Satranç Taş Puanları Şah
Satranç Taşları Şah Rehber Kartı
Satranç Taşları Şah Rehber Kartı

Bu dersimizde şah nasıl gider, hareket ve özellikleri nelerdir öğrendik. Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz. Sıradaki dersimizde ise satranç oyununun en kısıtlı ama farklı bir özelliği ile (piyon terfisi) öne çıkan taşı piyon var.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku