Ana Sayfa » Satranç » Satrançta Vezir Nasıl Gider

Satrançta Vezir Nasıl Gider

Yazar: Mesut Demirbas
Satranç Taşları Vezir Nasıl Gider

Satrançta vezir nasıl gider, puanı, hareket ve görevleri nelerdir ve kaç tane vezir vardır adım adım öğrenmeye hemen başlayalım. Satrançta 1 adet siyah ve 1 adet beyaz olmak üzere toplam 2 adet vezir vardır. Her oyuncu sadece 1 adet vezire sahiptir. Satranç tahtasında en köşe karelere kaleler, kalelerin yanına atlar, atlarında hemen yanına filler yerleştirilir. Beyaz vezir satranç tahtasında filin yanındaki beyaz kareye, siyah vezir ise filin yanındaki siyah kareye yerleştirilir.

Satranç Taşları Vezir Görseli
Satranç Taşları Vezir Görseli
Satranç Taşları Vezir Yerleşimi
Satranç Taşları Vezir Yerleşimi

Şimdi satrançta vezir nasıl gider ve özellikleri nelerdir öğrenelim. Vezir satranç oyununda at hariç diğer tüm taşların hareketlerini yapabilir. Yani Vezir her yöne yatay, dikey ve çapraz yönlerde önünde taş olmadığı sürece istediği kadar gidebilir. Vezirin hareket yolunda önüne kendi renginden bir taş çıkarsa, o taşın önündeki boş kareye kadar gider ve orada kalır. Eğer rakip bir taş önüne çıkarsa, rakip taşı yiyerek, rakip taşın karesine yerleşir.

Vezir Hangi Yönlere Gider
Vezir Nasıl Gider

Satrançta vezir nasıl gider , hareket ve görevleri nelerdir öğrendik. Satrançta her taşın önem derecesi ve güçlerine göre puanı vardır. Bir taşın ne kadar puanı varsa o kadar önemli ve güçlüdür. Puan sayısının oyuna direkt etkisi yoktur. Ama oyuncunun o taşın ne kadar değerli olduğunu bilmesi için bu sayı önemlidir. Vezirin ise  tam dokuz puanı vardır. Yani vezir satrançta çok kıymetli bir taştır. Vezir için özel hazırladığımız “Rehber Kartı” aşağıdaki görsele tıklayarak indirip yazıcıdan çıktı alarak kullanabilirsiniz. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Satranç Taş Puanları Vezir
Satranç Taş Puanları Vezir
Satranç Taşları Vezir Rehber Kartı
Satranç Taşları Vezir Rehber Kartı

Bu dersimizde vezir nasıl gider, hareket ve özellikleri nelerdir öğrendik. Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz. Sıradaki dersimizde ise satranç oyununun tartışmasız en değerli taşı şah var.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku