Ana Sayfa » Satranç » Satrançta Şah Mat Olmaktan Kurtulmak

Satrançta Şah Mat Olmaktan Kurtulmak

Yazar: Mesut Demirbas
Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak

Satrançta şah mat olmaktan yani çekilen şahtan nasıl kurtuluruz? Tehdit altında olan şahı kurtarmak için üç farklı seçeneğimiz var. Bize şah çeken taşı yiyebiliriz. Bizi tehdit eden rakip taşla şahımız arasına taş koyabiliriz. Ya da tehdit altında olan şahımızı kaçırabiliriz.

Şimdi biraz alıştırma yaparak satrançta şah mat olmaktan kurtulma yöntemlerini yani daha iyi öğrenelim. Önce siyah kale ile düz hareket ederek şah çekelim. Siyah Kale ile düz hareket ederek beyaz şahı tehdit ettik ve oynama sırası beyaz taşlara geçti. Beyaz taşlar mutlaka şahı koruma altına almak zorundadır. Yani beyaz taşların yapacağı hamle kalenin tehdidini önlemelidir. Şah tehdit altındayken beyaz taşların şahı koruma dışında başka bir hamle yapması, hatalı hamle olarak kabul edilir ve hamlesini geri alması istenir. Satranç oyununda üç kez hatalı hamle yapan taraf oyunu kaybeder. Şimdi beyaz şahı siyah kalenin tehdidinden kurtaralım. 

Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak
Kale Şah Çekmek İçin Hamle Yapar
Kale Şah Çeker
Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak Kale Şah Çeker

Şahı Tehdit Eden Taşı Ortadan Kaldırmak

Şah çekişten kurtulmak için üç seçeneğimiz vardır. İlk olarak şahı tehdit eden rakip taşı yiyerek tehdidi ortadan kaldıralım. Siyah kaleyi beyaz fil ile çapraz hareket ederek yiyelim. Şimdi sıra siyah taşlara geçti ama şah tehdidi ortadan kalkmış oldu. 

Satrançta Şah Mat Olmaktan Kurtulmak: Fil Hamle Yapar
Satrançta Şah Mat Olmaktan Kurtulmak: Fil Hamle Yapar
Satrançta Şah Mat Olmaktan Kurtulmak: Fil Siyah Kaleyi Yer ve Beyaz Şahı Kurtarır
Satrançta Şah Mat Olmaktan Kurtulmak: Fil Siyah Kaleyi Yer ve Beyaz Şahı Kurtarır

Araya Taş Koymak

Taşlarımızı yeniden yerlerine yerleştirelim. Beyaz şah hala siyah kalenin tehdidi altında. İkinci yöntem olarak şahı tehdit eden rakip taşla şah arasına taş koyabiliriz. Şimdi beyaz kale ile düz hareket ederek bu kareye yerleşelim. Gördüğünüz üzere artık siyah kale beyaz şahı yiyemez. 

Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak Kale Hamle Yapar
Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak Kale Hamle Yapar
Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak Kale Hamle Yaparak Beyaz Şahı Kurtarır
Kale Düz Hareket Ederek Beyaz Şahı Kurtarır

Şahı Güvenli Kareye Kaçırmak

Taşlarımızı yeniden geri yerlerine yerleştirelim. Son olarak üçüncü yöntemle yani şahımızı kaçırarak şah tehdidinden kurtulalım. Şah her yöne yatay, dikey ve çapraz olarak sadece tek kare gidebiliyordu. Şahın gidebileceği karelere bir bakalım. Şah bu karelerden herhangi birine gittiğinde siyah kalenin tehdidinden kaçmış olur. 

Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak Şah Hamle Yapar
Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak Şah Hamle Yapar
Satrançta Şah Çekişten Kurtulmak Şah Hamle Yaparak Şah Çekişten Kurtulur
Şah Hamle Yaparak Şah Tehdidinden Kurtuldu

Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz. Bu dersimizde satrançta şah mat olmaktan kurtulma yöntemlerini öğrendik. Satranç kursunda şimdi sırada sihirli sözcük “Şah-Mat” var. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku