Ana Sayfa » Satranç » Satrançta Şah Mat İçin Şah Çekmek

Satrançta Şah Mat İçin Şah Çekmek

Yazar: Mesut Demirbas
Satrançta Şah Çekmek, Şahı Tehdit Etmek

Satrançta şah mat yaparak oyunu kazanabilmek için öncelikle rakip şahı tehdit yani şah çekmek gerekir. Rakip şahı tehdit edebilmek için ise şahı yiyebileceğimiz bir kareye giderek şah deriz. Ve bu durumda şah çekmiş oluruz. Yani öyle bir kareye gitmeliyiz ki bir sonraki hamlede şahı yiyebilmeliyiz. Aşağıdaki örneğimizde kale şahı tehdit etmek için düz hareket ederek geldiği kareden şaha şu mesajı verir. Şah seni bir sonraki hamlemde yiyebilirim. Önlemlerini al. Hatırlayalım kale önünde engel olmadığı sürece ileri geri ve sağa sola düz gidebiliyordu.

Kale Hamle Yapar
Şah Çekmek İçin Kale Hamle Yapar
Kale Satrançta Şah Çeker
Satrançta Kale Şah Çeker

Yeni örneğimiz için kalemizi tahtada yerine alarak bir de Piyon ile nasıl satrançta şah çekebiliriz ona bakalım. Biliyorsunuz piyon düz bir kare ileri gider ve piyon ancak çaprazında bir taş varsa yerdi. Örneğimizde piyon düz bir kare ileri giderek şah çekmiş, şaha şu mesajı vermiştir. Seni bir sonraki hamlemde çapraz olarak yiyebilirim önlemlerini al. Merak etmeyin bir sonraki derste alınması gereken önlemleri örneklerle öğreneceğiz. 

Satrançta Şah Çekmek İçin Piyon Hamle Yapar
Şah Çekmek İçin Piyon Hamle Yapar
Satrançta Piyon Şah Çeker
Satrançta Piyon Şah Çeker

Bu dersimizde satrançta şah çekme yani rakip şahı tehdit etmeyi öğrendik. Sizde satranç tahtası ve taşlarını aynı şekilde dizerek şahı tehdit etmenin farklı yollarını bulmaya çalışabilirsiniz. Biz bu dersimizde sadece iki farklı taşla şahı tehdit ettik. Diğer taşlarla da tek hamlede şah çekebilirsiniz. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz. Bir sonraki dersimizde alınması gereken önlemleri öğreneceğiz. Satranç kursunda şimdi sırada şah çekişten kurtulma yöntemleri var.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku