Ana Sayfa » Satranç » Satrançta Şah Mat

Satrançta Şah Mat

Yazar: Mesut Demirbas
Satrançta Şah Mat Yapmak

Yazıda Neler Var?

Oyunu kazanmak ya da kaybetmek çoğu zaman şaha bağlıdır. Şöyle ki rakibinizin şahını öyle bir tehdit etmelisiniz ki kaçacak tüm karelerde karşısına siz çıkmalısınız. Yani rakip şahın gideceği tüm kareleri de tehdit altına alarak onu esir etmelisiniz. İşte o zaman rakip şah mat olur. 

Kale Şah Çeker

Örnek oyunumuzu incelediğimizde tahta üzerinde siyah olarak sadece şah var. Beyaz olarak ta kale, şah ve vezir var. Oyunda hamle sırası ise beyaz taşlarda. Buradaki siyah şahı öyle bir tehdit edelim ki, kaçacak bir yeri olmasın. Beyaz kale ile düz hareket ederek bu kareye geldiğimizde şah çekmiş yani şahı tehdit etmiş oluruz. Peki şah mat oldu mu? 

Satrançta Kale Hamle Yapar
Kale Hamle Yapar
Satrançta Kale Şah Çeker
Beyaz Kale Hamle Yaparak Şah Çekti

Şimdi siyah şahın gidebileceği karelere bakıp inceleyerek şah mat durumunu kontrol edelim. Siyah şah tehditten kurtulmak için beyaz kaleyi yiyemez. Araya taş koyabilir mi hayır, başka bir siyah taş yok zaten. Kaçabilir mi bir bakalım.

Tehdit Altındaki Siyah Şahın Gidebildiği Kareler
Tehdit Altındaki Siyah Şahın Gidebildiği Kareler

İleri ve geri yönlerde gidemez zaten kalenin tehdidi altında. Sağa ve çapraz yönlere de gidemez bu kezde vezirin tehdidi altında. Sonuç olarak oyun burada şah mat ile bitmiş ve beyaz taraf kazanmıştır. 

Satrançta Şah Beyaz Kalenin Tehdidi Altında
Satrançta Şah Beyaz Kalenin Tehdidi Altında
Satrançta Şah Beyaz Vezirin Tehdidi Altında
Satrançta Şah Beyaz Vezirin Tehdidi Altında

Öneriler

Şunları hatırlıyor ve unutmuyoruz! Şah devrilmez, yenmez, ancak esir alınarak şah mat yapılabilir. Şah başka bir taşın şahı yiyebileceği bir kareye gidemez. Dolayısıyla şah satranç oyununda yenilemeyen tek taştır. Ayrıca oyun boyunca iki şah yan yana kural gereği gelemez.

Taşların hareketleri, özellikleri, üstünlük dereceleri ve yerleşim yerleri ile ilgili derslerimizin altında sizlere verdiğimiz satranç sihirli kartları yazıcıdan çıktı alarak duvarınıza asmanızı tavsiye ederim. Böylece satranç oynarken taşların hareket ve özellikler hemen gözünüzün önünde olur ve öğrenmeniz kolaylaşır.

Dilerseniz tüm derslerimizi video eğitim olarak hazırladığımız Online Satranç Eğitimi kursumuza kayıt olabilirsiniz. Bu dersimizle birlikte temel seviyedeki satranç kursumuzu da bitirmiş olduk. Satranç hakkında merak ettiklerinizi web sitemizde satranç bölümünde keşfedebilir veya yorum bölümünden sorabilirsiniz. Ayrıca satranç dizilimi hızlı ve kolay yapabilmeniz için rehber niteliğindeki yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Tamam Oku